O czym należy pamiętać przy spawaniu aluminium?
Aluminium to niezwykły materiał wykorzystywany w wielu branżach. Jego główne cechy to niewielka waga, wytrzymałość, odporność na korozję, a także uniwersalność. Należy jednak pamiętać, że cechy aluminium wpływają na proces jego obróbki, w tym na przebieg spawania. Co to oznacza? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Właściwości aluminium a spawanie
Podczas przygotowania do spawania oraz podczas samego procesu należy pamiętać o kilku cechach aluminium. Chodzi przede wszystkim o to, że:
- w czasie spawania na powierzchni powstaje trudno topliwa warstwa tlenków, której temperatura topnienia jest trzy razy wyższa niż temperatura topnienia samych stopów aluminium – warstwę tą należy usunąć,
- aluminium wykazuje dużą przewodność cieplną, co często prowadzi do powstawania groźnych naprężeń,
- należy uwzględnić ryzyko powstawania porów, ponieważ w topionym aluminium rozpuszcza się wodór.
Spawanie aluminium – o czym pamiętać?
O czym jeszcze warto pamiętać w czasie spawania aluminium? Przede wszystkim o tym, że materiał ten można spawać przy mocy różnych metod, takich jak np. MMA, MIG i TIG. Niezależnie od wybranej techniki pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie powierzchni. Ważne jest również dobranie wysokiej jakości spawarki, która zapewni nie tylko komfort pracy, ale również możliwość dobrania odpowiednich parametrów spawania.
Co więcej:
- usługi spawalnicze powinny być poprzedzone oceną grubości metalu,
- w czasie spawania aluminium metodą MIG warto sprawdzić napięcie drutu w rolce podającej oraz jej docisk, a w czasie spawania TIG należy wybrać nietopliwą elektrodę o dobrej średnicy, tulejki zaciskowe, łącznik prądowy i soczewki gazowe, które są konieczne do wytwarzania osłony dla jeziorka spawalniczego,
- podgrzewanie aluminium nie zawsze jest konieczne.