Które podzespoły maszyn budowlanych najczęściej wymagają regeneracji?
Maszyny budowlane często pracują w trudnych warunkach atmosferycznych. Niektóre z nich dodatkowo są intensywnie eksploatowane. To wszystko powoduje, że powinny być one poddawane regularnym przeglądom. W przeciwnym wypadku mogą się pojawić trudne do usunięcia i kosztowne awarie, które mogą ujawnić się w trakcie realizacji ważnych inwestycji. Dowiedz się, w jakich podzespołach maszyn budowlanych najczęściej pojawiają się usterki.
Najczęściej awariom ulegają te części maszyny, które narażone są bezpośrednio na działanie negatywnych czynników, czyli obudowy maszyn, zęby koparki, błotniki, gąsienice, szyby, widły, łyżki. Usterki pojawiają się także w poddanych wielogodzinnej pracy mechanizmach wewnętrznych, na przykład wałach napędowych i drążkach kierowniczych. Stosunkowo często pojawia się też uszkodzenie otworów wysięgów kopiących i ładowarkowych, pęknięcie wysięgów i mechanizmów podnoszenia, pęknięcie obudowy mostu lub skrzyni, urwanie mocowania zwrotnicy, usterka pompy hydraulicznej.
Pojawienie się niemiarowej pracy silnika lub problemy z odpaleniem maszyny mogą oznaczać awarie świec zapłonowych. Z powodu wykonywania częstych manewrów mogą wystąpić problemy z paskiem klinowym oraz mieszkiem. Usterki mogą dotyczyć także linek oraz cięgieł sterujących gazu, hamulca, sprzęgła, ssania i zmiany biegów.
NA CZYM POLEGA REGENERACJA PODZESPOŁÓW MASZYN?
Każda uszkodzona maszyna musi być poddana dokładnemu badaniu, które wykaże jakie elementy zostały uszkodzone i pozwoli ocenić, czy regeneracja ich jest ekonomicznie uzasadniona. Może się okazać, że niektóre części trzeba wymienić na nowe. Regeneracja podnośników dotyczy najczęściej uszczelnienia, dławic, tłoczysk oraz tłoków. Zwykle polega ona na szlifowaniu i chromowaniu (chrom ma właściwości antykorozyjne). Regeneracja chwytaków obejmuje zazwyczaj groty i pazury. Jeśli awarii uległ silnik hydrauliczny (co może nastąpić na skutek intensywnej lub niewłaściwej eksploatacji maszyny), czasem wystarczy jedynie wykonać właściwe uszczelnienie.