Jak uszczelniać rozdzielacze hydrauliczne?
Rozdzielacze hydrauliczne to niezbędne elementy układów pneumatycznych różnorakich maszyn i urządzeń przemysłowych, budowlanych czy rolniczych. Rozdzielacze stosowane są w hydraulicznych systemach pompowania napędzających pojazdy i maszyny, takie jak m.in. tury, koparki, wózki widłowe, prasy do belowania, żurawie, dźwigi, podnośniki i maszyny używane w górnictwie. Awaria rozdzielacza hydraulicznego oznacza awarię siłownika, a tym samym całego układu. Aby do niej nie dopuścić, należy regularnie wymieniać wszystkie uszczelnienia w rozdzielaczu. W jaki sposób powinno się przeprowadzać ten proces?
ROLA USZCZELNIENIA W ROZDZIELACZACH HYDRAULICZNYCH
Układy hydrauliczne w urządzeniach mechanicznych działają na zasadzie różnicy ciśnień wytwarzanej pomiędzy dwoma zbiornikami z cieczą roboczą. Rozdzielacze hydrauliczne służą do sterowania kierunkiem i natężeniem przepływu tejże cieczy w układzie. Przy ich użyciu możliwa jest precyzyjna regulacja przepływu, a także uruchamianie go lub zatrzymywanie (np. w przypadku nieprzewidzianych przerw w pracy układu). Możliwość szybkiego zatrzymania przepływu niejednokrotnie chroni pompę hydrauliczną przed nadmiernym obciążeniem, które może doprowadzić do awarii.
Odpowiednio uszczelnione zawory rozdzielaczy stanowią zatem niezbędny element dla prawidłowej pracy całego systemu napędowego maszyny. Uszczelki, stale eksponowane na wysokie ciśnienie cieczy i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne, ulegają szybkiemu zużyciu i wymagają cyklicznej wymiany na nowe. Przeoczenie momentu wymiany uszczelek może powodować poważne uszkodzenia w układzie pneumatycznym, co najczęściej wiąże się z koniecznością wymiany kosztownych siłowników lub innych części maszyny.
IDENTYFIKACJA ROZSZCZELNIEŃ I WYMIANA USZCZELEK
Rozszczelnienie w rozdzielaczu hydraulicznym można zidentyfikować, obserwując pracę siłowników. Wyraźny spadek mocy w którymkolwiek z nich może wskazywać na nieszczelność układu. Dodatkowo zużyte uszczelki dają o sobie znać, przyczyniając się do powstawania zewnętrznych i wewnętrznych wycieków płynu roboczego. To wszystko znacznie obniża wydajność maszyny, a niejednokrotnie prowadzi do groźnych awarii. Regularne uszczelnianie rozdzielaczy hydraulicznych może zatem uratować nie tylko maszynę czy reputację firmy, lecz także ludzkie zdrowie, a nawet życie.
Wymianę uszczelnienia zaworów rozdzielacza najlepiej powierzyć fachowcom. Serwisanci, mający na co dzień do czynienia z różnego typu rozdzielaczami, wiedzą dokładnie, jak dopasować odpowiednie uszczelki i bezpiecznie je wymienić. Proces wymiany uszczelnienia składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności rozdzielacz wymontowuje się z układu i oczyszcza. Następnie poszczególne sekcje rozdzielacza są kolejno rozkręcane, wyjmuje się z nich zużyte pierścienie uszczelek, a na ich miejsce montuje się nowe oringi o właściwej dla danej lokalizacji średnicy. Etap końcowy polega na ponownym skręceniu mechanizmu i przeprowadzeniu testów uszczelnienia.