Jak przebiega regeneracja dławicy siłownika?
Siłowniki są jednym z najistotniejszych elementów układów hydraulicznych, które pozwalają na zamianę energii potencjalnej zmagazynowanej w cieczy za sprawą działania pompy na energię mechaniczną oraz wykonanie pracy polegającej na przemieszczeniu tłoka i tłoczyska będących częściami roboczymi. Ze względu na znaczne obciążenia występujące przy działaniu siłowników oraz wpływ czynników zewnętrznych, są one w dużym stopniu narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Ponieważ podzespoły tego rodzaju są kosztowne, dobrym rozwiązaniem będzie zwykle fachowa regeneracja siłownika i jego dławicy. Przekonajmy się, jaka jest funkcja dławicy i sprawdźmy, na czym polega jej naprawa.
Czym jest dławica siłownika i jaką odgrywa ona rolę?
Siłownik hydrauliczny nazywany też cylindrem to rodzaj tuby, w której wnętrzu znajduje się ściśle przylegający do wewnętrznych ścianek tłok, połączony z tłoczyskiem wysuwającym się na zewnątrz podczas pracy podzespołu. Miejsce, w którym z cylindra wychodzi tłoczysko, jest zamknięte dławicą, będącą rodzajem pierścienia o znacznej grubości z umieszczonym centralnie otworem oraz specjalnymi uszczelnieniami. Obecność dławicy sprawia, że w siłownikach podwójnego działania czynnik hydrauliczny nie wypływa z wnętrza cylindra, a do środka nie dostają się zanieczyszczenia.
W jaki sposób można przywrócić szczelność dławicy?
Zakres operacji koniecznych do przywrócenia szczelności dławicy siłownika hydraulicznego jest uzależniony od stopnia jej zużycia. W przypadku poważnych uszkodzeń niezbędne może się okazać odtworzenie lub zregenerowanie elementu przez wypełnienie powstałych ubytków np. przez napawanie oraz precyzyjne wygładzenie powierzchni stykających się z tłoczyskiem oraz korpusem cylindra. Nie obejdzie się również bez wymiany uszczelnień.