Jak powstają bloki zaworowe?
Blok zaworowy to bardzo istotna część układu zawieszenia nie tylko w hydraulice, ale również w pneumatyce. Używane są w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w maszynach rolniczych, budowlanych, na liniach produkcyjnych oraz nawet w elektrowniach wiatrowych czy spalarniach śmieci. Do czego służą? Przede wszystkim sterują paliwem gazowym na przykład w kotłach atmosferycznych, piecach albo przemysłowych palnikach. Warto wiedzieć więcej na ten temat, dlatego zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na temat tak ważnego elementu, jak blok zaworowy.
Czym charakteryzują się bloki zaworowe?
Większość bloków zaworowych jest w kształcie prostopadłościanu. Posiadają dwa główne otwory, które służą do umieszczania hydraulicznych zaworów. Po przeciwnej stronie zobaczymy zawory zwrotne a także popychaki, które łączone są z przelewowymi zaworami za pomocą wąskich kanałów. Blisko pokryw tłoka znajdują się gniazda, które można połączyć z rozdzielaczem. Warto wiedzieć, że podwójne bloki zaworowe mają wbudowane dwa zawory odpowietrzające, które są umiejscowione na czołowej powierzchni. Aby wnętrze się nie zanieczyściło, stosowane są filtry siatkowe.
Za co jest odpowiedzialny blok zaworowy?
Choć wydawałoby się, że bloki zaworowe są niepozornymi elementami, ich funkcje są bardzo ważne. Między innymi powodują, że efektywność maszyn jest zdecydowanie większa oraz poprzez zmniejszenie liczby części łącznych, sprawia, że potencjalne miejsca przecieku są wyeliminowane. Jest to także bardzo istotne, jeśli zależy nam na jak najrzadszych awariach, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów za naprawę siłowników hydraulicznych. Warto wiedzieć, że bloki zaworowe regulują ciśnienie i kierunek przepływu oraz rozdzielają określoną ilość sprężonego powietrza na poszczególne odbiorniki.