Charakterystyka sworzni hartowanych ulepszanych cieplnie
Sworznie to niezbędne elementy maszyn w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Wiele osób kojarzy je z przemysłu samochodowego, jednakże sprawdzają się niemalże w każdym obszarze, choć często dowiadujemy się o ich istnieniu dopiero w czasie awarii sprzętu. Zapraszamy do przeczytania artykułu, gdzie przedstawiamy czym właściwie są sworznie i dlaczego tak istotne jest ich ulepszanie cieplne.
W jakim celu stosuje się sworznie?
Główne zastosowanie, sworznie znajdują w budowie maszyn, ponieważ pośredniczą między innymi w łączeniu przegubów. W tej sytuacji umieszcza się ten element w jednej części przegubu, aby drugą część pozostawić luźną i umożliwić obrót po osi sworznia. Warto wiedzieć, że sworznie najlepiej spełnią swoją funkcję, jeśli będą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością na naciski powierzchni. Często wykorzystuje się sworznie w tłoku silników spalinowych wyposażonych w korbowód albo w zwrotnicach pojazdów, aby przednie koła mogły poprawnie skręcać.
Z czego produkuje się sworznie?
Na ogół sworznie, potrzebne w przemyśle, tworzone są z mosiądzu, stali lub aluminium. Bardzo często poddawane są dodatkowej obróbce, czyli hartowaniu, dyfuzji węglowej lub odpuszczaniu, za sprawą czego ich odporność jest zdecydowanie lepsza, a elementy możemy zastosować w miejscach wymagających większego obciążenia. Zazwyczaj do produkcji używa się tokarek CNC. Produkcja sworzni hartowanych nie jest skomplikowana, jednakże warto zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich materiałów.
Jakie sworznie wyróżniamy?
Zazwyczaj sworznie rozróżniamy ze względu na ich budowę. Popularne są sworznie noskowe, które mają główkę przypominającą nos oraz sworznie bez łba, które na ogół produkowane są w formie cylindrycznej. Występują jeszcze sworznie z czopem gwintowym i łbem walcowatym.