Jak przebiega proces frezowania?
Wykonanie elementów metalowych wiąże się z koniecznością precyzyjnej obróbki materiału w celu nadania mu odpowiednich kształtów i uzyskania pożądanego poziomu wykończenia powierzchni. Wśród technologii gwarantujących znakomitą jakość i szybką realizację zadań tego rodzaju szczególnie popularne jest frezowanie, które można zastosować zarówno w przypadku stali, jak i żeliwa czy stopów metali kolorowych – miedzi i aluminium. Do uzyskania oczekiwanych rezultatów trzeba jednak znaleźć firmę dysponującą odpowiednimi urządzeniami i wykwalifikowanym personelem. Usługi frezarskie na Śląsku wykonuje m.in. Siłovex. Przekonajmy się, czym jest frezowanie i sprawdźmy, jak się odbywa.
Czym jest frezowanie?
Frezowanie to obróbka ubytkowa prowadzona skrawaniem. Polega na odspajaniu naddatku, czyli zbędnych fragmentów materiału przy użyciu krawędzi tnących o twardości większej niż metal, z jakiego wykonano przedmiot obrabiany. Usuwany naddatek ma postać wiórów. W przypadku frezowania materiał jest unieruchamiany, a formowanie powierzchni odbywa się z zastosowaniem narzędzia nazywanego frezem, które jest wprawiane w rotację i przemieszczane względem przedmiotu obrabianego. W zależności od rodzaju stosowanego frezu może on pracować swoją powierzchnią boczną lub czołową, a także obiema. Uzyskiwany kształt może więc być pochodną geometrii zastosowanych ostrzy i ścieżki, po jakiej poruszał się frez lub wyłącznie wypadkową trajektorii narzędzia.
Do czego wykorzystuje się frezowanie?
Frezowanie pozwala na uzyskiwanie elementów o zróżnicowanej geometrii, także niezwykle skomplikowanej. W połączeniu z technologią CNC i swobodą tworzenia modeli cyfrowych jest najlepszą metodą na otrzymanie detali o doskonałej jakości i wysokiej dokładności wymiarowej. Sprawdza się zarówno, gdy chodzi o produkcję mało i średnio seryjną, jak i wówczas, kiedy konieczne jest wykonanie pojedynczego elementu.